Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska,wykonuje druki dla uczelni,szkół oraz urzędów,świadectwa szkolne oraz dzienniki

Pomiar hałasu w pracy — dlaczego warto go przeprowadzić?Hałas w miejscu pracy to nadal bardzo popularne i jednocześnie negatywne zjawisko. Bezpośrednio wpływa na wydajność pracowników oraz na ich zdrowie. Dlatego coraz częściej przeprowadzane są badania poziomu hałasu.

Dlaczego mierzenie natężenia hałasu w pracy jest ważne?

Przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę z tego, że pracownicy, którzy są zmuszeni do wypełniania swoich obowiązków w pracy w hałasie, pracują znacznie wolniej i częściej się mylą. Co bezpośrednio wpływa na jakość efektów ich pracy. Poza tym nie warto bagatelizować też tego, że przebywanie w hałasie pogarsza ci samopoczucie oraz może spowodować utratę słuchu.

Konieczność przeprowadzania pomiarów hałasu

Dzięki wykonaniu pomiaru natężenia dźwięków w zakładzie pracy, możesz odpowiednio zareagować. Najczęstszym ruchem pracodawców w takim momencie jest wdrożenie różnych środków ochronnych dla pracodawców jak np. zatyczki do uszu, czy też dokonanie zmniejszenia natężenia dźwięków wydobywających się z maszyn.
Musisz zdawać sobie sprawę, że istnieją normy, których powinieneś się trzymać. Obecnie Unia Europejska wydała dyrektywy, które mają na celu zadbanie o to, aby pracownicy nie musieli pracować w hałasie, który zagraża on ich zdrowiu. Nie przestrzeganie ich będzie wiązać się z karami nałożonymi na firmę.

Typy badań dźwięku

Najczęściej wyróżnia się dwa główne typy badań hałasu. Każde z nich powinno być przeprowadzane, gdyż daje bardzo ważne informacje, zarówno o ogólnym hałasie, jak i tym związanym z działaniem maszyn.

Dwa najważniejsze pomiary natężenia dźwięków w zakładzie pracy

badanie związane z pracą maszyn oraz innych urządzeń, które znajdują się na stanowisku pracy,
badanie ukazujące ogólny stan hałasu na danym stanowisku pracy.

Zbadaj poziom natężenia dźwięku w Twojej firmie!

Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że ty, jako pracodawca jesteś zobowiązany do tego, aby zadbać o bezpieczeństwo i komfort wszystkich osób zatrudnionych w firmie. Dlatego dokonywanie pomiarów hałasu jest bardzo ważne. Na stronie ekofit.pl możesz zapytać się o cenę pomiaru, którego dokonają dla ciebie specjaliści.Dieta na mocne nerwy

Codzienność potrafi przyprawić nas o ból głowy. Życie w ciągłym biegu, problemy w pracy i goniące terminy powodują permanentny stres, który negatywnie odciska się nie tylko na naszej produktywności, ale i na życiu prywatnym. Warto wiedzieć, że istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z nerwami, a dobrze zbilansowana dieta, bogata w wybrane pokarmy może na stałe wzmocnić nasz układ nerwowy.Układ nerwowy to skomplikowany system komórek odpowiedzialny za odbieranie bodźców i sterowanie aktywnością organów wewnętrznych. Ciągłe napięcie powoduje nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu i wpływa na zaburzoną pracę pozostałych narządów. Dbając o dietę bogatą w odpowiednie witaminy i składniki mineralne jesteśmy w stanie przeciwdziałać negatywnym skutkom przewlekłego stresu, takim jak wrzody, nadciśnienie, czy depresja.

Niezastąpiona B-kompleks

Dietetycy biją na alarm – w naszej diecie brakuje witamin z grupy B, a to właśnie one stanowią podstawę jadłospisu wspierającego pracę układu nerwowego. Warto zapoznać się z ich właściwościami, by zdać sobie sprawę z niebagatelnej roli, jaką odgrywają w naszym organizmie. Witamina B1, czyli tiamina obecna m.in. w wieprzowinie i pistacjach wzmaga czynność acetylocholiny, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za zapamiętywanie i koncentrację. Zapobiega uczuciu chronicznego zmęczenia, a także zapaleniu nerwów. Z kolei witamina B2 nazywana także ryboflawiną występuje przede wszystkim w wątróbce i nabiale. Spożywając odpowiednie ilości jogurtów i serów zabezpieczymy się przed jej niedoborem, który może powodować zapalenia błon śluzowych i uciążliwe migreny. Chyba najważniejszą dla układu nerwowego witaminą z grupy B jest pirydoksyna (wit. B6). Uczestniczy ona w syntezie serotoniny, powszechnie znanej jako „hormon szczęścia”. Przyczynia się do regulacji pracy układu nerwowego, a jej brak w poważnych przypadkach może doprowadzić do zaburzeń psychicznych i padaczkowych. Przed niedoborami pirodyksyny uchronimy się dbając o częste włączanie do jadłospiu kasz i otrębów z pełnego przemiału. Nie do przecenienia jest także rola witaminy B12, która pomaga ochraniać komórki nerwowe. Znaleźć ją możemy w mięsie wołowym, podorobach i owocach morza.

Na ratunek skołatanym nerwom

Nie mniej ważne dla naszego mózgu są aminokwasy, gdyż właśnie dzięki nim powstają neuroprzekaźniki, które przenoszą informacje między neuronami. Aminokwasy z kolei tworzą białka, jeden z najważniejszych budulców naszego ciała. Ich źródło to mięso, ryby oraz jaja. Kolejnym istotnym elementem diety wzmacniającej nerwy są kwasy omega-3. Tego poprawiającego ukrwienie mózgu składnika należy szukać w rybach morskich oraz oleju lnianym. Nie należy zapominać o minerałach. Najważniejszym z nich jest magnez, który transportuje glukozę do mózgu i bierze udział w przesyle impulsów nerwowych. Udowodniono, że jego niedobór wiąże się z obniżeniem sprawności intelektualnej, pogorszeniem nastroju oraz depresją. Minerał ten odpowiada także za dobrą kondycję mięśni, gdyż reguluje ich napięcie i zapobiega skurczom. W sytuacjach stresowych jest on wytracany, dlatego tak ważne jest spożywanie produktów pełnoziarnistych, orzechów, roślin zielonych i strączkowych lub ewentualna suplementacja, która utrzyma ilość magnezu na właściwym poziomie.

W zgodzie z naturą

Powyższe przykłady pokazują, iż dieta na mocne nerwy powinna obfitować m.in. w mięsa, nabiał i zboża. Niestety, mimo chęci, nie zawsze jesteśmy w stanie odżywiać się zgodnie z zaleceniami dietetyków. Na przeszkodzie stoją chociażby choroby (nietolerancja glutenu - celiakia), brak dostępu do wysokojakościowych produktów, czy względy ideologiczne (wegetarianizm, weganizm). Na przeciw zestresowanym wychodzą liczne firmy farmaceutyczne oferujące suplementy diety w postaci tabletek i kapsułek, a także producenci żywności wzbogaconej czy też funkcjonalnej.

Smaczną alternatywą dla tradycyjnych suplementów są wzbogacone soki owocowe, na przykład te, które zawierają zespół witamin B-kompleks i dużą dawkę magnezu – mówi Katarzyna Barwińska General Manager marki Rabenhorst – znanego producenta naturalnych soków ekologicznych, wyciskanych prosto z owoców. Bezpośrednie tłoczenie i brak cukru sprawiają, że soki takie zachowują cenne właściwości składników, z których są skomponowane, a wysoka zawartość witamin w nich zawartych jest często w stanie pokryć nawet stuprocentowe dzienne zapotrzebowanie – dodaje Katarzyna Barwińska z Rabenhorst.

Decydując się na soki i inne wzbogacane produkty spożywcze warto zwrócić szczególna uwagę na ich skład oraz jakość. Należy również pamiętać, że suplementy i soki nie mogą być zamiennikiem zdrowej zbilansowanej diety, mogą ją natomiast wzbogacać, urozmaicać i uzupełniać.

Więcej o sokach na rabenhorst.de
TokTok


Diagnoza, profilaktyka i przeciwdziałanie

Przyjęty przez radnych program służy diagnozie, profilaktyce i działaniom mającym przeciwdziałać alkoholizmowi, uzależnieniom od środków psychoaktywnych, a także często związanej z tymi zjawiskami przemocy w rodzinie.Projekt programu został przygotowany przez Wydział Polityki Społecznej UM, we współpracy z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i jednostkami działającymi w tym zakresie. Uchwalenie programu poprzedziły też konsultacje z sektorem obywatelskim.

Cele programu obejmują ograniczenie negatywnych skutków społecznych i zdrowotnych wynikających ze spożywania alkoholu bądź substancji psychoaktywnych (w szczególności przez osoby niepełnoletnie), poprawę jakości życia rodzin z problemem alkoholowym (w tym ograniczenie zjawiska przemocy w takich rodzinach) oraz podniesienie poziomu wiedzy o związanych z substancjami psychoaktywnymi zagrożeniach.

Priorytety programu to m.in. zintensyfikowanie działań terapeutycznych wśród młodzieży nadużywającej alkoholu oraz działań korekcyjno-wychowawczych wśród osób używających środków psychoaktywnych, pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży z rodzin dotkniętych problemem alkoholowym i przemocą, rozszerzenie oferty zajęć socjoterapeutycznych, profilaktycznych i prewencyjnych oraz zwiększenie dostępności szkoleń dla realizatorów programu. Jednym z priorytetów jest także skuteczniejsze egzekwowanie zakazu sprzedaży alkoholu osobom nietrzeźwym i niepełnoletnim.

Program jest elementem „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Częstochowy na lata 2014-2020.” Uwzględnia zadania z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii i przemocy w rodzinie realizowane w ramach integracji i współpracy przedstawicieli jednostek organizacyjnych miasta, instytucji publicznych, organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów.

W projekcie miejskiego budżetu na rok 2018 na wdrożenie programu przewidziano 5 mln zł. Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, finansowaniu programu mają służyć środki z należnych gminie opłat za wystawianie zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Program będzie także finansowany ze źródeł zewnętrznych oraz ze środków realizatorów programu.

Koordynatorem programu będzie Wydział Polityki Społecznej UM, a lista realizatorów i partnerów obejmuje m.in. kilka wydziałów Urzędu Miasta, Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, MOPS, Straż Miejską i Miejską Komendę Policji oraz placówki socjoterapeutyczne, ośrodki terapeutyczne i organizacje pozarządowe.

Źródło: PAP S.A.Bezpłatna akcja badań profilaktycznych w zakresie chorób niedokrwiennych serca w Częstochowie

Fundacja NEUCA dla Zdrowia wystartowała z pilotażowym programem badań, realizowanym w ponad 40 lokalizacjach w całej Polsce.

Organizatorzy akcji udostępnią pacjentom możliwość bezpłatnego skorzystania z innowacyjnej metody diagnostyki choroby niedokrwiennej serca, której istotnym elementem jest komputerowa analiza SATRO ECG, bazująca na nowatorskim modelu SFHAM. Badania w Częstochowie będą przeprowadzane już 2 stycznia.


Choroby sercowo-naczyniowe są przyczyną ponad 80% wszystkich zgonów.

Należy do nich między innymi Choroba Niedokrwienna Serca (CNS), która stanowi istotny problem współczesnej medycyny. Najczęściej prowadzi ona bowiem do zawału a w rezultacie, w wielu przypadkach nawet do nagłej śmierci sercowej.
Dotychczasowe metody rozpoznania tej choroby nie są wystarczająco precyzyjne lub wymagają kosztownej aparatury, nie nadającej się do powszechnego zastosowania. Tymczasem, wczesne wykrycie choroby niedokrwiennej serca daje pacjentowi możliwość jej skutecznego leczenia.

W odpowiedzi na tę potrzebę Fundacja NEUCA dla Zdrowia rozpoczyna pilotażową akcję bezpłatnych badań kardiologicznych, z wykorzystaniem komputerowej analizy SATRO ECG. Bezpłatne badania będzie można wykonać w ponad 40 lokalizacjach w całej Polsce, w tym także w Częstochowie, przy ulicy Bohaterów Katynia 25a.
Na podstawie analizy SATRO ECG otrzymujemy szereg paramentów umożliwiających rozpoznanie i ocenę m.in. dotlenienia obszarów mięśnia sercowego związanych
z chorobą niedokrwienną serca. Stanowi ona przyczynę ponad 50% zgonów spowodowanych chorobami układu krążenia, a jej rozpoznanie przy pomocy standardowych metod nieinwazyjnej diagnostyki kardiologicznej stanowi olbrzymi problem - komentuje prof. IBF dr n. fiz. dr h.c. Jerzy Stanisław Janicki.
Zwiększenie możliwości diagnostycznych spoczynkowego EKG poprzez zastosowanie automatycznej analizy SATRO ECG bazującej na nowatorskim modelu SFHAM umożliwia prowadzenie badań przesiewowych i wdrożenie odpowiednich procedur profilaktycznych (bez konieczności hospitalizacji) lub szybkiego reagowania w przypadku wystąpienia niepokojących objawów.

W poprawie systemu świadczeń pomocy medycznej olbrzymie znaczenie mają wprowadzane do systemów zdrowia technologie informatyczne i komunikacyjne.
Do takich rozwiązań należy system nieinwazyjnej diagnostyki kardiologicznej, którego kluczowym elementem jest analiza SATRO ECG. To zupełna nowość na rynku zdrowia, należąca do grona usług wysokiej jakości i niezwykłej skuteczności w walce z chorobami układu krążenia, a zwłaszcza w tak zwanej prewencji CNS, czyli chorobie niedokrwiennej serca.
- Rozwiązanie to w znaczący sposób poprawia skuteczność wczesnego wykrywania symptomów choroby niedokrwiennej a wdrożenie jego do powszechnej praktyki klinicznej z pewnością zmniejszy ryzyko zawału serca - podsumowuje prof. IBF dr n. fiz. dr h.c. Jerzy Stanisław Janicki.
Udział w badaniu jest bezpłatny. Wymagane są jednak wcześniejsze zapisy w placówce medycznej.
Lista wszystkich prowadzonych aktualnie badań znajduje się na stronie Fundacji (www.fundacjaneuca.pl).Hałas od drogi przyczyną… bólu głowy

Dźwięki, które nas otaczają na co dzień, mogą negatywnie wpływać na nasz organizm. Pod wpływem nadmiernego hałasu możemy stać się rozdrażnieni, mieć trudności w pracy, w nauce, a także problemy z koncentracją i nawracające bóle głowy.Potwierdzają to badania światowych organizacji. Jak możemy się przed tym uchronić?

Przyczyny hałasu
Z badań opublikowanych w kwietniu 2017 roku przez Europejską Agencję Środowiska (EEA), wynika, że na obszarach zurbanizowanych dominującym źródłem hałasu jest ruch drogowy. W Europie (w 33 państwach należących do EEA) jest na niego narażonych ok. 100 mln osób, spośród których 32 miliony doświadczają hałasu przekraczającego 65 dB (dopuszczalne normy to 55 dB w porze dziennej i 50 dB w porze nocnej). Tuż za hałasem drogowym uplasował się ruch kolejowy – odczuwalne źródło hałasu dla 19 mln Europejczyków oraz ruch lotniczy, który dotyka ponad 4,1 mln ludzi.

Hałas jako czynnik stresujący
Światowa Organizacja Zdrowia zalicza hałas do grupy najpoważniejszych stresorów. Nadmierna ilość dźwięków przyczynia się do problemów ze snem, bólów głowy oraz podwyższa ciśnienie krwi. Problem ten dotyka również uczniów – ocenia się, że ok. 13 tys. uczniów w Europie jest narażonych na niekorzystny wpływ wywoływany hałasem pochodzącym z lotnisk.

Jak poradzić sobie z hałasem środowiskowym?
Dane nie są optymistyczne, jednak, jak przekonują eksperci, nawet mieszkając w centrum miasta, możemy uwolnić się od hałasu lub zniwelować jego wpływ na nasze życie i zdrowie.

-Pierwsza rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli mieszkamy w miejscu bezpośrednio sąsiadującym z główną drogą, stacją kolejową lub lotniskiem jest jakość wyrobów i materiałów budowlanych, które zostały lub będą wykorzystane do budowy ścian oraz dachu domu. Istotne są również okna. Specjalnie dobrane szyby zespolone są projektowane w taki sposób, aby osłabiać energię fal dźwiękowych, tworząc barierę dla zgiełku z zewnątrz. Dzięki takim produktom ochrona przed szkodliwymi dźwiękami wzrasta nawet o 30 % - wyjaśnia Paweł Polak, współzałożyciel Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”. Zamiast tabletki rozwiązania akustyczne

Ciekawych danych dostarczają także badania firmy Ecophon w odniesieniu do leczenia w szpitalach. Wynika z nich, że po pierwsze – w głośnym otoczeniu (55-70 dB), efektywność pracy wymagającej koncentracji uwagi spada nawet o 50 %, a po drugie – w głośnym otoczeniu pacjenci potrzebują więcej leków przeciwbólowych. Słowem – związek między hałasem a naszym zdrowiem i samopoczuciem to rzecz pewna, podobnie jak fakt, że za pomocą odpowiednich rozwiązań akustycznych jesteśmy w stanie ograniczyć niekorzystny wpływ hałasu na nasz organizm. Dobrych rad i praktyk w tym zakresie warto szukać u organizacji, które pomagają użytkownikom w ograniczaniu hałasu w budynkach. Należy do nich Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”, powołane w 2016 roku.

www.komfortciszy.pl Royal Bran PRZimowy sen – jak o niego zadbać?

Późną jesienią oraz zimą czujemy się senni i tracimy energię do działania. Brakuje nam światła: budzimy się, gdy jest ciemno i przez cały dzień funkcjonujemy przy sztucznym oświetleniu. Zaburzony rytm dzień-noc sprawia, że mamy kłopoty ze snem. Jak sobie z nimi poradzić?- Nasz sen w zależności od pory roku różni się od siebie. Latem borykamy się z zupełnie innymi problemami niż zimą – gdy jest ciepło, mamy problem z zaśnięciem, z kolei w chłodne dni nasze ciało marzy o łóżku. Z tego powodu warto przestrzegać zasad higieny snu, które pomogą nam w walce m.in. z zimową nadmierną sennością. – mówi Artur Wasążnik, ekspert z firmy Comforteo, producenta materacy i łóżek tapicerowanych.

Czy wiesz, że…

Cykl naszego snu regulowany jest przez słońce. Światło hamuje produkcję melatoniny w szyszynce – hormonu koordynującego pracę zegara biologicznego i regulującego rytmy dobowe, między innymi snu i czuwania. Rano, gdy pojawiają się pierwsze promienie słońca, nasz organizm przestaje produkować melatoninę, co pomaga nam w przebudzeniu. Natomiast, gdy robi się ciemno, szyszynka rozpoczyna produkcję hormonu snu. Właśnie dlatego jesienią i zimą czujemy senność, gdyż nasze ciało traci kontrolę nad rozróżnieniem dnia i nocy: budzimy się, gdy za oknem jest ciemno i pracujemy długo po zachodzie słońca. Nasz organizm rozpoczyna więc produkcję melatoniny już w godzinach popołudniowych.

Idzie zima zła!

- Spokojny, nieprzerywany sen jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia. Ma on dobroczynny wpływ na stan psychiczny oraz fizyczny, a także stymuluje ważne procesy zachodzące w organizmie. Sezonowe kłopoty ze snem są czymś naturalnym, jednak przy odrobienie chęci i wprowadzeniu „sennej rutyny” możliwe jest zwalczenie wszystkich problemów. Zimą warto wprowadzić stałe godziny snu – kładźmy się spać i budźmy o tych samych godzinach. Pozwoli to organizmowi na naturalne zaprogramowanie, które pomoże w rozróżnieniu dnia i nocy w ciemne, zimowe miesiące. Należy także pamiętać o aktywności fizycznej. Mimo że w okresie od listopada do marca mamy ochotę tylko na relaks pod kocem, warto pamiętać, że to spadek serotoniny i problemy z produkcją melatoniny sprawiają, że jesteśmy senni, zmęczeni i ospali. W zimowym okresie musimy radzić sobie ze zmęczeniem domowymi sposobami – krótki spacer, wizyta w saunie czy węglowodanowy posiłek z pewnością nam w tym pomogą. – dodaje ekspert Comforteo.

Jak spać, żeby się wyspać?

Wprowadzenie sennych rytuałów, odpowiednia dieta i aktywności fizyczna z pewnością wpłyną na efektywność naszego snu. Warto jednak pamiętać, że gwarantem udanego wypoczynku jest materac, który będzie wspomagał naszą regenerację każdej nocy. Wybór idealnego rozwiązania jest kwestią indywidualną. - By wybrać odpowiedni dla siebie model, należy odwiedzić salon snu i przetestować dostępne w nim rozwiązania. Wystarczy wygodnie ułożyć się w swojej ulubionej pozycji do snu i poczuć, jak powieki zaczynają się nam zamykać. – dodaje Artur Wasążnik. – Ciekawym rozwiązaniem, które pomoże z sezonowymi kłopotami ze snem, są materace z systemem Lato-Zima. Są to modele dwustronne, które można z łatwością obrócić. Efekt? Latem poczujemy przyjemny chłód, natomiast zimą zostaniemy otuleni ciepłem. Nasz system znacznie różni się od znanych na rynku pokrowców lato-zima. Nie bazuje on na owczej wełnie, która może uczulać, lecz na odpowiednio dobranych piankach, które gwarantują właściwe dopasowanie do krzywizn ciała, a tym samym wygodę i efektywny sen. – dodaje ekspert Comforteo.

Sfera PrŻeby chciało się więcej!

W każdej relacji są mniejsze i większe problemy. Z czasem nawet te drobne mogą być uciążliwe i rzutować na zdrowe relacje w związku. I choć o niektórych sprawach ciężko jest rozmawiać to specjaliści z serwis Mamaluch podpowiadają, jak to robić i jak można sobie pomóc.Libido u mężczyzn jest dość szerokim terminem i jest trudne do określenia, ponieważ z założenia jest to sprawa dość indywidualna. Wszelkie zmiany mogą mieć więc charakter bardzo subiektywny, a nawet zostać niezauważone. Spadek libido u mężczyzn może być związany ze stresem, kryzysem w związku, zmianami hormonalnymi czy też problemami w pracy. Jak widać, jest efektem niekorzystnych dla nas okoliczności.

Jak sobie radzić?

Niskie libido u mężczyzn przestało być już tematem wstydliwym i coraz więcej panów zaczyna szukać pomocy w metodach naturalnych, psychoterapii lub też suplementach diety. W momencie gdy współistnieje również brak erekcji, specjaliści zazwyczaj wdrażają leczenie farmakologiczne. To szczególnie istotne, gdy para myśli o powiększeniu rodziny i sprawność partnera jest sprawą kluczową. Warto poczytać więcej o przygotowaniach do ciąży, by móc do sprawy podejść bez kolejnego zbędnego stresu, który nie ułatwia sytuacji. Często spadek libido oznacza mniejsze zainteresowanie seksem i nie jest to związane ze spadkiem poziomu testosteronu w organizmie. Patrząc szerzej, nie chodzi o niechęć do współżycia z partnerem lecz o brak zainteresowania sferą seksualną. Specjaliści uważają, że za obniżenie popędu odpowiadają zaburzenia neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym, stan psychiczny mężczyzny i gospodarka hormonalna.

Warto pamiętać o tym, że lekarze podkreślają, że spadek libido może być efektem poważnej choroby takiej jak na przykład cukrzyca, nadciśnienie czy też problemy endokrynologiczne. Dodatkowo niektóre leki mogą w efektach ubocznych również zawierać uwag o możliwych dysfunkcjach seksualnych.

Sposoby na zmiany

Jeśli spadek libido jest związany z chorobą towarzyszącą, trzeba oczywiście liczyć główny problem. Pozytywny efekt może dać również na przykład zmiana leków. Co najważniejsze, jak czytamy na http://mamaluch.pl/6-sposobow-na-zwiekszenie-libido-u-mezczyzn/ zwiększenie libido u mężczyzn powinno się jednak wiązać ze zmianą stylu życia. Już samo ograniczenie używek czyli alkoholu i papierosów w znaczący sposób może poprawić funkcjonowanie całego organizmu. Jeśli Problemem są stany depresyjne, warto zwrócić się o pomoc do terapeuty. Poza tym istnieje cały szereg naturalnych metod zwiększających libido. Warto dietę uzupełnić o tak zwane afrodyzjaki. Są nimi na przykład owoce takie jak truskawki czy awokado, aromatyczne przyprawy cynamon, imbir czy kardamon. Najbardziej ulubionymi są czekolada, szparagi lub kawior. Na potencję świetnie działają również zioła - na przykład żeń-szeń, miłorząb, lubczyk.Strona 9 >>>


Kasy fiskalne Częstochowa,1 Maja 9A
Płatności w serwisie obsługiwane są przez DotPay